Nowoczesna kuchnia biała z drewnem – jak urządzić?
Projekt kuchni musi być praktyczny, ale też stworzony według własnych preferencji i pasować do reszty mieszkania, zwłaszcza jeśli kuchnia jest połączona z pokojem dziennym. Powinna być pomieszczeniem z wystarczająco dużą ilością wolnej przestrzeni, aby można było swobodnie się poruszać podczas gotowania. Meble powinny być łatwe w czyszczeniu. Ostatnio popularnym trendem jest kuchnia biała z drewnem. Inspiracje i projekty, które stworzono dotychczas, pokazują na co należy zwrócić uwagę podczas aranżowania przestrzeni do gotowania.
Kuchnia biała z drewnem – zalety i wady
Co najważniejsze, biała kuchnia wykończona drewnem to rozwiązanie dość uniwersalne, pasujące do praktycznie każdego mieszkania. Najczęściej takie połączenie stosuje się w klasycznych projektach wnętrz, w których drewno podkreśli prostotę i elegancję. Jednak dobranie odpowiednich dodatków pozwoli na stworzenie białej kuchni z drewnem również w mieszkaniach nowoczesnych, a nawet industrialnych. Drewno z racji swojego naturalnego pochodzenia doskonale komponuje się z innymi materiałami. Najbardziej polecane jest do zestawienia z powierzchniami gładkimi i jednolitymi, jak na przykład meble z białymi, lakierowanymi frontami. Akcenty drewniane w połączeniu z bielą to rozwiązanie wyjątkowo udane. Biel sprawi, że nawet najmniejsza kuchnia będzie wydawała się bardziej przestronna i uporządkowana. Z kolei drewno wprowadzi do pomieszczenia ciepły klimat, przełamując surowy chłód bieli. To opcja minimalistyczna, ale dająca duże pole do eksperymentowania z wystrojem.
Największą wadą drewnianego blatu jest jego cena. Zazwyczaj blaty kuchenne wykonuje się z twardego, wytrzymałego drewna, na przykład jesionu, buku czy dębu. Taki materiał daje gwarancję, że blat posłuży przez długie lata, jednak trzeba liczyć się z wysokimi kosztami. Należy również pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji, by zabezpieczyć go przed działaniem wysokich temperatur i wilgoci. Na rynku istnieją tańsze alternatywy – drewnopodobne blaty wykonane z płyt MDF, pokryte laminatem – które doskonale imitują drewno, jednak są mniej wytrzymałe.
Nowoczesna kuchnia biała z drewnem – jaką podłogę wybrać?
Uniwersalne zastosowanie drewna daje wiele możliwości aranżacji. Najłatwiejszym, ale jakże skutecznym sposobem, jest ułożenie posadzki z materiałów w takim samym lub zbliżonym odcieniu jak blat. Można zdecydować się także na nieco ciemniejszą tonację, co bardziej uwydatni biel mebli. Jeśli zdecydujesz się na podłogę wykonaną z desek z naturalnego drewna, pamiętaj o ich odpowiedniej impregnacji, by nie uległy szybkiemu zniszczeniu. Na rynku znaleźć można również dużo praktyczniejsze płytki imitujące naturalne drewno. Wyglądają równie dobrze, ale są bardziej wytrzymałe i łatwiej jest je utrzymać w czystości. Jeśli z kolei zależy Ci na optycznym powiększeniu przestrzeni, warto zdecydować się na wielkoformatowe białe płytki. Dobrze sprawdzi się również połączenie bieli i drewna z szarościami.
Kuchnia biała z drewnem - co na ściany?
Wykończenie ścian w białych kuchniach z drewnem wygląda podobnie jak w przypadku posadzek. Wszystko zależy od efektu wizualnego, jaki chcesz uzyskać. Jeśli zastosujesz na ścianach jasne farby lub mleczne szkło, podkreślisz minimalistyczny styl pomieszczenia. Jeśli jednak kuchnię białą z drewnem uzupełnisz czerwoną cegłą lub kolorowymi kafelkami, nawiążesz do stylu industrialnego i nadasz wnętrzu oryginalnego charakteru.
Urządzanie kuchni to nie lada wyzwanie, często wymagające dobrego projektanta wnętrz. Musimy dobrze przemyśleć, jak ma wyglądać, by czuć się w niej komfortowo.
Kuchnia biała z drewnem to rozwiązanie do mieszkania wykończonego w dowolnym stylu. Niesie za sobą wachlarz wielu różnych wariantów. Doskonale łączy się zarówno z delikatnymi białymi dodatkami, jak i z akcentami w intensywnych, wyrazistych barwach. To wystrój bardzo neutralny i tylko od pozostałych elementów wykończenia zależy, jak końcowo będzie prezentował się na tle całego mieszkania.